Bugün

17 °C

Yarın

24 °C
05.10.2013 15:59:10

Hazine arazileri ceviz üreticilerine tahsis edilecek

Hazine arazileri ceviz üreticilerine tahsis edilecek

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, cevizi ile ünlü Kaman ilçesinde büyük çapta üretim yapmak isteyenlere Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazine arazisi tahsis edileceğini söyledi.

Çakacak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ince kabuğu ve lezzeti ile ünlü Kaman cevizinin üretiminin artırılması ve tanıtılması için çalışma yapıldığını belirtti.

İl Özel İdaresinin ceviz serası kurmak isteyenlere destek verdiğini ifade eden Çakacak, Kaman merkezde bu yönde bir sera kurularak ceviz fidanı üretimine başlandığını vurguladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, Ceviz Eylem Planı'nı geçen yıl Kaman ilçesinden başlattığını hatırlatan Çakacak, özellikle kullanılmayan boş hazine arazilerinin ceviz üretimine tahsis edilmesi için çalışmalar yapıldığını aktardı.

Çakacak, şunları kaydetti:

"Kaman cevizi ülke çapında isim yapmış, marka olmuş bir ceviz ama bu markanın hakkettiği üretimi şu anda yapamıyoruz. Şu anda 17 bin 133 dekar alanda ceviz üretimi yapılıyor. Bunu arttırmamız gerekiyor. Bu konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı yönetmelik çıkardı. Eskiden özel şahıslara 1 yılda arazi tahsisi yapılamıyordu. Yönetmelik değişikliği yapılması bekleniyordu. O yönetmenlik değişikliği de yapıldı. Büyük çapta üretim yapmak isteyenler Orman ve Su İşleri Bakanlığına müracaat ettiklerinde hazine arazisi tahsis edilecektir. Katma değeri yüksek bir ürün olan ceviz yetiştiriciliğini Kaman'da daha da geliştirmek durumundayız."

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum