Bugün

21 °C

Yarın

21 °C
06.07.2013 00:00:00

Hurda Araba Yasası Geliyor 20 Yaş'a Teşvik Var

Devletten 20 yaş ve üzeri araçlara indirim geliyor.20 yaş ve üzeri araçlarda indirimle sıfır araba piyasasında canlanma yaşanması ve yakıt tasarrufu ayrıca çevreye yakıt salınımında temiz yakıt hedeflenmektedir.Araç sahiplerinden edindiğimiz izlenim ise bu teşvikin 15 yaşa kadar indirilmesi yönünde olacağıdır.
Hurda Araba Yasası Geliyor 20 Yaş'a Teşvik Var
  • haber.com/include/ico12.gif); background-position: 2px 12px; background-repeat: no-repeat no-repeat;"> Hurda indirimi 20 yaş ve üzeri binek araçları kapsayacak.
  • Amaç eskimiş araçları yollardan çekerek yol güvenliğini artırmak.
  • Türkiye'de 20 yaş üzerinde 2 milyondan fazla otomobil var.
20 yaş ve üzeri ağır ticari araçları yollardan çeken hükümet, şimdi dehaberleri/hurda" style="text-decoration: none; border: 0px; outline: 0px; color: red;" title="En Son hurda Haberleri">hurda otomobiller için teşvik çalışması yürütüyor. 
 
Açıklama Sanayi Bakanı Nihat Ergün'den geldi. Bakan Ergün'ün verdiği bilgilere göre çalışmayı Ulaştırma, Maliye, İçişleri ve Sanayi Bakanlığı ortak olarak yürütüyor. Bu çalışmaya göre hurda indirimi 20 yaş ve üzeri binek araçları kapsayacak.
 
Diğer yandan 20 yıllık sınırın daha aşağı çekilmesi de gündemde. Bakanlıklara hurda indiriminin 16 yaş üzeri olması gerektiği yönünde talepler ulaştı. Yürütülen çalışmalarda bu talepler de değerlendiriliyor.  
 
Ekonomi kulislerinde çalışmada sona yaklaşıldığı belirtiliyor. Ancak nihai aşamaya henüz gelinmedi. Bununla birlikte bazı alternatif yöntemler ön plana çıkmaya başladı. 
 
Esas amaç eskimiş araçları yollardan çekerek yol güvenliğini artırmak. Bu çerçevede ilk formül aracın teslim edilmesi ve karşılığında hükümetin bedelini ödemesi şeklinde olacak. Ancak eski aracını teslim edenler yeni araç almak isterse hurda bedeli peşinata sayılacak. Ayrıca, araç alımı için uygun finansman modelleri de oluşturulacak. Böylece otomotiv sektörü de desteklenecek. 
 
Hesaplamalara göre Türkiye'de 20 yaş üzerinde 2 milyondan fazla otomobil var. Binek araçlara en son 2003 yılında hurda indirimi düzenlemesi yapılmıştı. Yeni araç alanlara ÖTV indirimi uygulanmıştı. Ağır vasıtalara 1990 model altı için yapılan son düzenlemede ise 90 binin üzerinde araç yollardan çekilmişti. 
 
kaynak:spothaber
ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum