Bugün

21 °C

Yarın

21 °C
02.09.2013 01:32:57

Emeklilere promosyon müjdesi, paralar ne zaman verilecek?

Emeklilikte yaşa takılanlar bekliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar 1999'dan bu yana devam eden haksızlığın giderilmesini bekliyor. Dertleri erken emeklilik değil, hak edilmiş emeklilik ama seslerini duyuramıyor. Bu arada, emeklilikte yaşa takılanlar bekleyedursun, emeklilere müjde. Emekliler banka promosyonuna kavuşuyor.
Emeklilere promosyon müjdesi, paralar ne zaman verilecek?

Emeklilikte yaşa takılanlar hak beklerken emeklilere hak geldi. Bankalar, bundan böyle promosyon ödeyecek. Emekliler yılda 900 bin liraya varan miktarda fazladan maaş alabilecek. Memur Sen teklifi hükümet tarafından benimsendi. Konu Çalışma Bakanlığ'nda. Geçim sıkıntısındaki emekliler bir nebze olsun nefes alabilecek mi? Emeklilerin gözü kulağı bu haberde. Emekli maaşları yetersiz, hatta sefalet maaşı ama emeklilere sağlanacak yeni imkan bir nebze olsun rahatlatacak. Bankalar bugüne kadar emekliler sırtından büyük kazançlar elde ediyor ama karşılığını vermiyordu.

Emekliler için küçük bir imkan

Yaklaşık 10 milyon SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisinin heyecanla beklediği promosyonda sona yaklaşılıyor. Memur-Sen'in toplu sözleşme görüşmelerinde masaya getirdiği promosyon ödenmesiyle ilgili konu Çalışma Bakanlığı'nda. Verilecek bir talimatla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) maaşları yatırdığı 22 banka ile pazarlık masasına oturarak emeklilerin hakkını savunacak.


900 LİRAYI BULACAK

Promosyon ödenmesiyle ilgili konunun, Ekim ayında yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda netliğe kavuşması bekleniyor. Ardından bankalardan gelen teklifler incelenerek bir sonuca varılacak. Böylece memurlar gibi emekliler de, maaşlarının yatırıldığı bankalardan belli dönemler için promosyon parası alabilecek. Bankalar yıllık yaklaşık 104 milyar lira tutan emekli maaşlarını kullanıp, belli kazançlar elde ediyor.

Emeklilerin promosyon miktarı bankayla yapılan pazarlıkla belirlense de, bazı örnekler bulunuyor. Memurlar anlaşılan dönem için bürüt maaşlarının yüzde 60'ı kadar promosyon alıyor. Bu dönemler 2, ya da 3 yıllık olabiliyor. Para tek seferde ödendiği için de, toplu bir miktar olarak çalışanı memnun ediyor. Emeklilerin de ortalama bin 500 lira maaş aldığı düşünüldüğünde, alacakları promosyon miktarı 900 lirayı buluyor.

TAKVİM
ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum