Bugün

14 °C

Yarın

18 °C
20.09.2013 09:33:29

Emeklilikte yaşa takılanlar, Çalışma Bakanı'na sitem etti. Erken emeklilik 2013

Yıllardır emekli olmak için bekleyen emeklilikte yaşa takılanlar yıllardır büyük çabalar sarf etti. Erken emeklilik gibi bir istekleri olmayan emeklilikte yaşa takılanlar sadece kendilerinin ellerinden alınan hakların geri verilmesini istediklerini söylediler. 2013 yılında iyi haberler bekleyen emeklilikte yaşa takılanlar grubunun yüzü yine gelmedi. Haklarını istediklerini belirten ve erken emeklilik değik haklı emeklilik istediklerini söyleyen emeklilikte yaşa takılanlar eylemler ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
Emeklilikte yaşa takılanlar, Çalışma Bakanı'na sitem etti. Erken emeklilik 2013

2013 yılı süresinde iyi sonuçlar bekleyen ve eylemler yapan emeklilikte yaşa takılanlar platformu seslerini duyurmaya çalıştılar. Erken emeklilik istedikleri gibi iddiaları şiddetle reddeden emeklilikte yaşa takılanlar bu yıl içinde emekli olmayı bekliyordu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde defalarca eylemler yapan emeklilikte yaşa takılanlar platformu şu sloganları attılar:

"Edirne'den Kars'a ne zaman çıkacak bu yasa"

"Maç devam ederken kural değişmez"

"Erken emeklilik değil, haklı emeklilik"

"Sandıkta görüşürüz"

"İşveren yaşlı, devlet gen diyor." 

"IMF hakkımızı yedi, geri verin ekmeğimizi"

1999 yılında Yaşar Okuyan'ın  Çalışma Bakanı olduğu dönemde çıkan yasa ile emeklilikleri yıllarca ötelenen emeklilikte yaşa takılanlar grubu yıllardır mücedele veriyor. IMF'nin ekonomik kriz sırasında borç vermesi buna karşı da iç işlerimize müdahale etlmesi sonucunda mağdur edilen emeklilikte yaşa takılanlar eylem üstüne eylem yapıyorlar.

Sigorta prim günlerini doldurmalarına rağmen  emekli edilmeyen yaşlarının doldurmayı bekleyen emeklilikte yaşa takınlar için fark formüller gündeme geldi. İşte Filendiya'dan alınacağı iddia edilen emeklilikte yaşa takılanlar formülü.

Daha önce Avrupalı İskandinav ülkeleri arasında yer alan Finlandiya'da uygulanan emeklilik sistemi Türkiye'de kullanılır mı? İşte O Sistem:

2 yılı kalmış olanlara "%5 eksik maaşa razı ol, 2 yıl önce emekli ol" gibi bir uygulama gelebilir. Bu yöntem Finlandiya'da uygulanan bir formül zaten. Bu noktada "2 yıl sonra maaşım tekrar normale dönecek mi?" sorusu geliyor. Hayır alamayacaklar 2 yıl önce emekli olanlar hayatları boyunca yüzde 5 eksik maaş alacaklar."  Emeklilikte yaşa takılanlar için tarih veren Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel: "Şubat ayına kadar bu yasa çıkarsa çıkar. Yoksa bu Şubat 2014'ten sonra çıkması çok zor demektir."

Bakan'dan umut kıran açıklamalar geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar için bir inceleme yapıldığını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik istenilen yönde açıklama yapmadı. Mağdurların emekli edilmesi halinde bütçe üzerine büyük yük bineceği söylendi. Emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik konusunun söz konusu olmadığı açıklanmıştı.
Yaş mağduları bu açıklamalara çok sert tepki gösterdiler. Haklarının peşlerinde olacaklarını tekrarladılar.


Emeklilikte yaşa takılanlar ile haberevet" target="_blank">haberevet

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum