Bugün

16 °C

Yarın

16 °C
10.01.2013 00:00:00

Erken Emeklilik tamam emeklilikte yaşa takılanlar bekliyor!..

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü flaş gelişme: basın mensublarının ellerinden alınan yıpranma payı geri verildi!.. Emeklilikte Yaşa Takılanlar emeklilik haklarını beklerken, emeklilik yani erken emeklilik şansı gazetecilere güldü. Gazeteciler artık erken emekli olacak. Daha önce erken emekli olma imkanları bulunan gazeteciler bu haklarının ellerinden alınmasına hayli tepki göstermişti. Emeklilikte Yaşa Takılanlar daha büyük tepki gösterdi ama onlar haklarını alamadı. Emeklilikte Yaşa Takılanların mücadelesi devam ediyor. Erken emeklilik değil hak edilmiş emeklilik peşinde olan emeklilikte yaşa takılanlar, çeşitli platformlarda mücadele veriyor.
Erken Emeklilik tamam emeklilikte yaşa takılanlar bekliyor!..

HÜKÜMET, milletvekilleri ile gazetecilerin 2008’de yapılan yasal düzenleme ile iptal edilen yıpranma haklarını yeniden verme kararı aldı. Bu düzenleme, halen görüşülen TBMM Genel Kuruul’nda görüşülen SGK yasa tasarısına önerge ile eklenecek. Her iki meslek grubu da böylece 4 yıl önce emekli olmaya hak kazanmış olacak. Bu haktan halen bu görevi yürütenler de yararlanacak.

KULİSİ BİR YIL ÖNCE BAŞLADI

Bir yıl önce TBMM’de basın mensuplarının Başbakan Tayyip Erdoğan ile Meclis kulisinde sohbetinde gündeme gelen konu, yasalaşma aşamasına geldi. 4 yıllık yıpranma hakları yasal düzenleme ile ellerinden alınan basın mensupları, bu hakkın yeniden verilmesi talebinde bulundu. Başbakan Erdoğan ise Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a talimat vererek, bu konu üzerinde çalışmalarını istedi.

ÇALIŞMAYA VEKİLLER EKLENDİ

Düzenlemenin 10 Ocak Gazeteciler Günün’nde gündeme alınması sözkonusu olurken, önerge genişledi. Basın mensuplarına yeniden verilmek istenen yıpranma hakkına milletvekilleri de dahil edildi. Milletvekillerinin de 4 yıllık yıpranma hakları, aynı düzenleme ile ellerinden alınmıştı. Görüşmeler sırasında milletvekilleri, “Sizin düzenleme bizimkiyle birarada olursa belki olumsuz bir şey yazmazsınız” diye espri de yaptılar. Bu önergenin tüm partilerin desteği ile gündeme getirilmesi için kulis yapıldı. AK Parti, MHP ve BDP önergeye destek vereceğini açıklarken, CHP sürecin dışında kaldı. Düzenlemenin tasarıya konuşma aşamasına geldiğinde CHP yönetimi de “imza atmayız, ama destekleriz” tavrı sergiledi.

AÇIKLAMA YARIŞI YAŞANDI

İki günden beri TBMm’de kulisi yapılan düzenleme, grup başkavekilleri ve çalışma bakanlığının ortak çalışmasıyla son noktaya getirilirken, açıklamasını, AK Parti Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik yaptı. Bunu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in açıklamaları izledi. Çelik, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bugünün anısına ve anlamına uygun şekilde, 2008’de kaldırılan fiili hizmet süresi zammının çalışan gazetecilere verilmesiyle ilgili talimatı olduğunu belirtti. Bakan Çelik, şunları söyledi:

BAŞBAKANIN TALİMATIYLA YAPTIK

“Parti gruplarıyla konuyu görüştük. Katılanlar var, katılmayanlar var. Gazetecilerin 4 yıllık fiili hizmet süresi zammı kesintisini bugün ortadan kaldırmış olacağız. O dönemde bildiğiniz gibi milletvekillerinin de fiili hizmet süresi kaldırılmıştı. Birlikte kaldırılan bu düzenlemeyi, birlikte tekrar koyma iradesini şu anda yüce Meclise taşımış olduk.

SADECE SARI BASIN KARTI OLANLAR

Gazetecilik mesleğini bizzat icra edenler yeni düzenlemeden yararlanacak. Yoksa herhangi bir işletmede ya da medya kuruluşunda çalışanların tümü değil. Şimdi de gazetede bizzat çalışan, basın kartı olanları içine alan bir düzenleme gelecek. Yoksa bunun dışındaki kişiler kapsamın içinde olmayacak.”

 

 

4,5 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR

TBMM Genel Kurulu'nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, milletvekilleri, dışarıdan atanan bakanlar ve gazeteciler de daha önce olduğu gibi kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak.

ÇIKARILAN BORÇLAR ÖDENMEYECEK


Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayan öğrenciler 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum