Bugün

21 °C

Yarın

21 °C
18.10.2013 16:32:45

Kısa dönem askerlik ne kadar oldu? Askerlik kısalıyor mu?

Askerlikte büyük şok yaşanıyor. TBMM Dilekçe Komisyonu'na kısa dönem askerliğin de 6 aydan 4 aya indirilmesi için başvuru yapılıyor
Kısa dönem askerlik ne kadar oldu? Askerlik kısalıyor mu?

TBMM Dilekçe Komisyonu'na kısa dönem askerliğin de 6 aydan 4 aya indirilmesi için başvuru yapılıyor. İlk imzacısının Samet Devir olduğu dilekçelerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın askerlik süresinin kısalmasıyla ilgili açıklaması anımsatıldı.

Bu açıklamada, uzun dönem askerlik süresinin 12 ay olacağı belirtilirken, kısa dönem askerliğin aynı kalacağının ifade edildiği aktarılan dilekçelerde, kısa dönem askerlik süresinin de 6 aydan 4 aya indirilmesi istendi.

Dilekçe çok sayıda kişi tarafından imzalandı.

 

Askerliğin kısaltılması noktasında Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı mutabık olduklarını belirten Erdoğan, "Süre düşecektir. Öyle zannediyorum 12 ay. Kısa dönem aynı kalacak. Ön hazırlık aslında var. Bedelli askerlik konusunda ise daha önce aldığımız karar neyse odur." dedi.

Başbakan Erdoğan, uzman çavuşların durumuna ilişkin bir soruya, "Uzman çavuşlarla ilgili talimatımı maliyeye çoktan verdim. Bu konuda mesafe aldığımızı biliyorum. Ama süreç ne zaman başlayacak tekrar sormamda fayda var." diye cevap verdi.

İLK ETAPTA 40 BİN


TSK bünyesinde 379 bin 352 er ve erbaş bulunuyor. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesine yönelik düzenlemenin yılbaşına yetişmesi durumunda bu askerlerin yaklaşık 280 bini erken terhis imkânı kazanacak. Düzenleme Meclis"ten geçirilip Resmi Gazete"de yayımlandığı andan itibaren ilk etapta 12 ayını doldurmuş olan 40 bin dolayında asker terhis olacak.
 
"1 HAFTADA ÇIKAR"


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM"de konuya ilişkin “Yeter ki muhalefet bu işleri engellemeye kalkmasın, muhalefet toplumun beklediği yasaları biran önce çıkarmakta iktidara yardımcı olduğu takdirde askerlikle ilgili düzenleme 2 gün komisyon aşaması, 2 günde genel kurul aşaması olmak üzere 1 hafta içinde çıkabilir” açıklamasını yaptı.

 

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum