Farklı ve karşıt düşünceleri kabul edememek
Genel olarak insanlar  farklı ve karşıt düşüncelere kuşku ile bakarlar. Bu kuşku doğru yanlış çizgisi doğrultusunda değil, kendi bildiğini savunarak karşısındaki insana haklı olsa dahi karşı gelme isteği üzerine ortaya çıkmaktadır. Bazı bireyler iletişim kurduğu insanın da kendi düşünceleri doğrultusunda hareket etmelerini, düşüncelerini onaylamalarını isteyerek ve tepki aldıklarında da  şiddete başvurabilirler.
 Güvensizlik
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanların birbirlerine olan güvenleri de azalmıştır. Kişilerin, kurumların, kuruluşların, siyasilerin, politikacıların ve birçok makam sahibi insanların verdiği sözleri ,vaatleri yerine getirmemesi insanların birbirine olan güvenini sarmıştır. Bu durumun neticesinde de kişisel ilişkiler zayıflamış, her an kendini korumaya hazırlayan

 Güç ve Kontrol Sağlama
 Şiddet güçlüden güçsüze doğru uygulanmaktadır. Bireyler arasındaki güç ilişkisi genel toplumsal güç ilişkilerinin bir yansıması olarak görülebilir ve böyle bakıldığında da bazı gurupların egemen oldukları göze çarpar.  Şiddetin amacı bir başka kişi üzerinde denetim sağlamaktır. Şiddet uygulayan kişi beklentileri karşılanmadığında bilinçli olarak kurbanının kendisine boyun eğmesini sağlayacak taktikler kullanır. 

 Aile sistemi yaklaşımı
Aile sistemi şiddetin anlaşılabilmesi için özellikle aile içi güç dengelerinin araştırılması gerekliliğini vurgular. Şiddettin ve saldırganlığın belirli durumlarda oluştuğunu, saldırgan ve kurban olarak nitelendiğimiz tarafları karşı karşıya getirdiğini, bunların saldırı ve şiddet olaylarında oynadıkları “kurban ve saldırgan” rolleri ile birbirlerini karşılıklı olarak koşullandırdıklarını öne sürer. Böylece şiddet bir dizi tahriksel edici davranış ve sözler sonucunda ortaya çıkabilir. 
Aile içi şiddet de bireylerin ileriki yaşamlarını büyük ölçüde etkiler. Şiddetin nedenlerini, biyolojik nedenler, psikolojik nedenler ve sosyal nedenler olmak üzere üç ana başlık altına da toplamak mümkündür. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65