Teknoloji:
Windows 10 lanse edildi
  Eski sistemleri kullananlar, önceden rezervasyon yaptıranlar ve betasını test edenlerin yeni sistemi kullanabilmek için Microsoft’tan gelecek linki beklemeleri gerekiyor. Windows 10, Home, Pro ve Enterprise olmak üzere üç versiyonuyla piyasaya çıktı. 29 Temmuz itibariyle Home ve Pro versiyonları kullanıma açıldı. 
6 milyon cihaz geçer
1 Ağustos’ta piyasaya çıkacak olan ‘Enterprise’ sürümü ise ücretli olacak. Tek işletim sistemiyle bilgisayar, tablet, cep, Oyun konsolu ve giyilebilir dahil bütün cihazlarda yer alacak olan Windows 10’un mobil versiyonu ise sonbaharda gelecek. Sistemin en önemli özelliklerinden biri, cihazlar arasında devamlılığı sağlaması. Bilgisayarda başlanan bir iş ya da dokümana cep telefonu ya da oyun konsolundan devam edilebiliyor. Diğer versiyonlarda olan ve Windows 8’te kaldırılan ‘başlat’ menüsünün geri gelmesi de kullanıcıların sevindiği bir özellik oldu.
Microsoft Türkiye Windows  Cihaz Birimi Başkanı Kadir Şener, Türkiye’de 14 milyon bilgisayar bulunduğunu belirterek, 5 ay içinde 2 milyon, bir yıl içinde de 6 milyon bilgisayarın yeni işletim sistemine geçeceğini öngördüklerini kaydetti. Şener, “Lisanssız yazılımı çıkarınca kalan 8 milyon bilgisayar Windows 10’a geçecek ” dedi.

Türkçe el yazısı
Windows 10’da yerel özellik olarak da Türkçe el yazısını tanıması öne çıkıyor. Yeni işletim sistemine Türkiye özelinde el yazısını tanıma özelliği geliyor. Türkçe el yazısıyla not almayı mümkün kılıyor.


 Daha kişisel deneyim sunuyor
Windows 10’un getirdiği özellikler şöyle:
-  Başlat menüsü geliyor.
-  Daha kişisel ve doğal bir deneyim sunuyor.
-  Cihazlarda devamlılık özelliği bulunuyor
-  Biyometrik parola koruması getiriyor.
-  Kurumsal güvenlikte yeni bir dönem başlatıyor.
-  Çoklu görevleri daha iyi yapacak.
-  Sanal masaüstüne sahip olacak.
-  Birleştirilmiş Windows Mağazası gelecek.
-  Bütün cihazlara dokunmatik ekran getiriyor.
-  Oyun konsolu Xbox, Windows 10’a geliyor.
-  Sesli asistan Cortana aktif oluyor.


milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

En uygun ASUS notebooklar ucuzuburada.com! Asus...
En ucuz Asus notebooklar nereden ve nasıl alınır? Ucuzuburada.com size yine muhteşem bir fiyat ile Asus X...

Haberi Oku