Terörizm ve terör eylemleri insanlar üzerinde en çok korku yaratan, yıldırıcı, herkesin her an kurbanı ya da tanığı olabileceği durumlardır. Terörizmin biçimlerinden biri olan şiddet olgusu, en azından iki yüz yıldır bilimsel olarak açıklanmaya, nedenleri ve önlenme yolları bulunmaya çalışılan bir olgudur. 
Terörizm ile diğer şiddet içeren eylemler arasındaki ayrım; savaş ile terörizm ile gerilla savaşı arasındaki ayrım; sınırlar bilimin kaleminden çok ideoloji ve politika tarafından çizilmektedir. 
 Terör binlerce insanın ölümüne neden olan eylemlerinde genellikle şiddet unsurları kullanır. Terör kavramı içinde, şiddet ve kuvvet kullanımı eylemleri vardır. Terör ve şiddet olguları doğrudan ve dolaylı olarak birbirleriyle bağlantılıdır. Terör eylemlerinin amacı bireylerin ve toplulukların canına ve malına vermeyi amaçlamaktadır. Terör örgütlerine göre, şiddet toplumsal ve siyasal yaşamın doğal bir parçasıdır.
İnsan haklarını, temel özgürlükleri ve demokrasiyi yok etmeye yönelik eylemler yapan terör örgütleri şiddetti kullanarak, kadınlar, çocuklar, yaşlılar dahil olmak üzere pek çok sayıda masum insanı katletmekte veya sakatlamaktadır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65